Hotel Saalbacher Hof i Saalbach - Bekvämt boende nära pisten

Vårt omdöme 4 / 5
Avstånd till
Liften: 150 m / Pisten: 200 m / Centrum: 0 m

Pension: Halv

Hotel Saalbacher Hof är ett 4-stjärnigt hotell som ligger intill den mysiga gågatan. Hotellet ligger i hjärtat av den charmiga staden Saalbach, nära liften, pisten, skiduthyrningen och många restauranger och kaféer. Det finns aktiviteter för alla, oavsett om man vill njuta av solen, gå på afterski, tillbringa dagen i pisten eller en kombination av det hela.

Kreativ inredning
Saalbacher Hof är ett hotell där kreativitet möter klassisk alpin stil. Konsten har en stor plats och det märks tydligt i hela hotellet, vilket ger en rolig och kreativ atmosfär blandad med den klassiska alpina känslan som man kan förvänta sig i Saalbach. Det är en fantastisk plats som bjuder på både avkoppling och charm.

Wellness och mat
Förutom den vackra inredningen på hotellet erbjuds det även ett wellnessområde där hotellets gäster kan våra ömma muskler efter en lång dag i pisten. I wellnessavdelningen finns olika pooler, bastu, jacuzzi, fitnesscenter m.m som garanterat kommer få dig till att slappna av. Dessutom erbjuder hotellet utsökt mat, både till frukost och till middag. I resan ingår halvpension för alla gäster, med en utsökt frukostbuffé och middag i hotellets "five-element" restaurang. Restaurangen har stora panoramafönster som ger bra ljusinsläpp och den bästa utsikten över pisten. Efter en utsökt middag kan du gå ner till baren och loungen och dela berättelser om dagens äventyr över en drink. Om du vill förbränna dagens sista energi kan du svänga höfterna i källarbaren till husets liveband Castello Allstar Band, som spelar de flesta kvällar.

Om du anländer med bil kan du parkera nära hotellet för €10 euro/per dag. Vill ni parkera inomhus kan ni stå i garaget för 20 euro per dag. Om ni inte kan lämna det lilla familjemedlemmet hemma är ni välkomna att ta med er hunden till Hotel Saalbacher Hof för endast 20 euro per dag.

Rumstyp

Standard dubbelrum på 22-25 m2 för 2 personer. I rummet finns en dubbelsäng, privat toalett med dusch, badrock, hårtork, värdeskåp, kaffebryggare, TV och gratis WIFI. Rummen är alla individuellt inredda efter ett specifikt tema. Se fram emot att bli överraskad!

Faciliteter: Dusch, hårtork, kaffemaskin, minibar, safebox, toalett, tv, wifi (gratis)

Dubbelrum Deluxe 40 m2 med plats för 2-4 personer. Trevligt modernt rum med soffa och balkong. I rummet finns även klädkammare, separat toalett, badrum med regndusch och radio, badrock, hårtork, värdeskåp, kaffebryggare, TV och gratis WIFI.

Faciliteter: Balkong, dusch, hårtork, kaffemaskin, minibar, safebox, toalett, tv, wifi (gratis)

Standard dubbelrum på 22-25 m2 för 2 personer. I rummet finns en dubbelsäng, privat toalett med dusch, badrock, hårtork, värdeskåp, kaffebryggare, TV och gratis WIFI. Rummen är alla individuellt inredda efter ett specifikt tema. Se fram emot att bli överraskad!

Faciliteter: Dusch, hårtork, kaffemaskin, minibar, safebox, toalett, tv, wifi (gratis)

Juniorsvit 35-40 m2 med plats för högst 4 personer. Denna rymliga svit har en vardagsrumsdel med soffa. Dessutom finns privat toalett med dusch, badrock, hårtork, värdeskåp, kaffebryggare, TV och gratis WiFi.

Faciliteter: Dusch, hårtork, kaffemaskin, minibar, safebox, toalett, tv, wifi (gratis)

Vackert enkelrum med konstnärlig prägel på 15-22 m2 för 1 person. I rummet finns en Grand Lit-säng, eget toalett med dusch, badrock, hårtork, värdeskåp, kaffebryggare, TV och gratis WiFi.

Faciliteter: Dusch, hårtork, kaffemaskin, safebox, toalett, tv, wifi (gratis)

Avstånd

Till liften 150 m
Till pisten 200 m
Till skidbussen 200 m
Till centrum 0 m
Till skiduthyrning 50 m
Till inköp 0 m

Faciliteter

  • Bar
  • Bastu
  • Djur tillåtna
  • Garage
  • Garage (Tilläggsavgift pr. dag)
  • Gym
  • Hiss
  • Husdjur (Tilläggsavgift pr. dag))
  • Infraröd kabin
  • Jacuzzi
  • Konferensrum
  • Lounge
  • Parkering (Tilläggsavgift)
  • Parkeringplats
  • Pjäxvärmare
  • Pool
  • Reception
  • Restaurang
  • Skidrum
  • WIFI (Gratis)

Book

Rumstyp
Enkelrum à 1 pers. Skicka förfrågan SEK 25.145
Dubbelrum Standard à 2 pers. Skicka förfrågan SEK 23.845
Dubbelrum Superior à 2 pers. Boka SEK 24.395
Junior Svit à 2 pers. Boka SEK 25.145
Dubbelrum Deluxe à 2 pers. Boka SEK 25.395
Om det inte finns någon bokningsknapp bredvid priset kan det bero på att resan är slutsåld - men du är välkommen att kontakta oss på tel. 010-10 20 333 för mer information eller skicka en förfrågan genom att klicka på knappen ”Skicka förfrågan”.

Alla priser är per person inkl. transport t/r, inkvartering och 6 dagars liftkort. Tillägg och rabatter finner du här under.

Priser ovan gäller buss från Malmö. Var uppmärksam på att det tillkommer en anslutningskostnad som varierar beroende på var i Sverige du kliver på bussen.

Läs resevillkoren

Extrasängsrabatt

Baby född 08.04.2024 - idag SEK 22.150
Barn född 08.04.2022 - 07.04.2024 SEK 16.950
Barn född 08.04.2020 - 07.04.2022 SEK 15.250
Ungdom född 08.04.2013 - 07.04.2020 SEK 11.050
Ungdom född 08.04.2011 - 07.04.2013 SEK 7.600
född 01.01.1907 - 07.04.2011 SEK 3.450

Det finns inga omdömen om Hotel Saalbacher Hof.

Användaromdöme av Hotel Saalbacher Hof

Fullständigt namn *

E-post *

Tfn. *

Ange stjärnor *

Kommentar

Medlem i Rejsegarantifonden nr 3351 och försäkrad enligt paketreselagen med utökad ansvarsförsäkring.

Skirejser med Slopestar